Sulu beton ile Beton dökümü ve çeşitleri

DURUR AKIM DİREĞİYLE BETON DÖKME

Akım direğinin boyu 60 m.ye kadarsa ve ahşaptan yapılmışsa beton kovasının en fazla 500 lt.lik olması, direk, çelikten yapılmışsa en fazla 750 lt.lik olması gerekir.
Bu direklerin çalışma alanlarının yarıçapı 30 m. ye kadardır ve böyle bir düzenleme beton hacminin 2000 m³ den çok olması halinde ekonomik olur. Böyle bir sistem bir nokta etrafında toplanan stadyum gibi yerlerde uygundur. Gene aynı şekilde liman inşaatlarında da kullanılabilir.
Yapılan sulu betonu taşıma işinden kurtulmak için orta yere sabit akım direği dikilir ve ucuna dönebilen bir huniyle boru sistemi asılır. Karışmış beton bir asansörle huniye kadar çıkarılır ve dökülür. Beton, huniden borular aracılığıyla yapıya taşınır. Yalnız beton borusunu taşıyabilmek için altına iskeleler gereklidir.

DURUR AKIM KULESİYLE BETON DÖKME

Prensip tamamen bir öncekinin aynıdır. Direk yerine burada bir kule yapılmıştır. Böyle bir sistemin çalışma alanının yarıçapı 45 m.ye kadar olup, 3000 m3den daha büyük beton dökümünde ekonomiktir. Kule yükseklikleri 80 m.ye, beton kovası hacmi de 1500 lt.ye kadar olabilmektedir.

DURUR KABLOLU KRENLE BETON DÖKME

Viyadük gibi derin vadilerde inşaat işlerinde, yapı üzerine bir kablo gerip, betonu kren’in gode’lerine doldurup bunları bir şaryo’ya asılı olarak hareket ettirerek yapı üzerine gönderip beton dökme işlemlerinden oluşan bir sistemdir.

DEVİNGEN KABLOLU KRENLE BETON DÖKME

Barajlarda olduğu gibi yapı genişliğinin büyük olduğu durumlarda taşıyıcı kablonun sabit olması, betonun istenilen yere ulaşmasını önler. Bu gibi durumlarda taşıyıcı kablo hareket edebilir şekilde düzenlenir.