Başlıca tuğla duvar örgüleri

 1. Düz Örgü (düz tuğla dizilerinin üst üste ve köşelerde bir yarim bir tam tuğla sırasıyla yerleştirilmesi şeklinde yapılır) (Şekil VI.19.).
 2. Kilit Örgü (kilit tuğla dizilerinin üst üste ve köşelerde bir sırada normal bir sırada iki adet üç çeyrek konularak yerleştirilmesi şeklinde yapılır) (Şekil VI.19.).
 3. Blok Örgü veya Şaşırtma Örgü (bir sıra kilit dizinin üzerine iki sıra düz dizinin yan yana konulması şeklinde yapılır köşelere üç çeyrek bağlantı yapılır duvar kalınlıkları; bir tuğla boyu için 19.00 cm. bir buçuk tuğla boyu için 29.00 cm. iki tuğla boyu için 39.00 cm. iki buçuk tuğla boyu için 49.00 cm. ve üç tuğla boyu için 59.00 cm. alınır) (Şekil VI.20.).
 4. Düz Kılıç Örgü (düz kılıç dizilerin üst üste ve şaşırtmalı olarak konulması şeklinde yapılır yük taşımayan küçük ve bölme duvarlarında kullanılır) (Şekil VI.21.).
 5. Katona Örgü (düz kılıç örgüye benzer dekoratif amaçlı ve bazı tuğlaların kılıcına konulmasıyla oluşturulan bir örgü şeklidir) (Şekil VI.21.).
 6. Boşluklu Duvar Örgüsü (iki tuğla dizisi arasına 5.00 cm. boşluk bırakılarak yapılan düz ve blok örgünün birlikte kullanıldığı örgü şeklidir her 50 – 60 cm. de bir kenet tuğlalarla karşılıklı bağ yapılmalıdır) (Şekil VI.22.).
 7. Şekil VI.19

  ŞekilVI.20

  Şekil VI.21

  Şekil VI.22

Cevap Yazın

İsim (Gerekli)

E-posta (Gerekli)

URI

Yorum