TENEKECİLİK İŞLERİ

Yağmur, su, kar, buz, çiğ ve diğer atmosferik olayların çatı, baca, duvar ve taşıyıcı yapı elemanlarına zarar vermesini, alt yapıya sızmasını önlemek amacıyla çatılarda yapılan imalatlara “TENEKECİLİK İŞLERİ” denilmektedir.
Tenekecilik işlerinde genellikle pasa dayanıklı (10-12 numara, 80×200 ya da 100×200 cm. lik) çinko levhalar, son zamanlarda da PVC esaslı boru, oluk, levha ve elemanlar kullanılmaktadır.
Çinkonun yoğunluğu da 7.17 – 7.20 kg/m2 dir. Çinko levhalar düzgün, dalgasız ve mavimsi gri renkte büküldüğü zaman kırılmayan üzerinde küçük delik ya da kılcal çatlak bulunmayan iyi malzemeden yapılmalıdır.
Çinkonun mıknatıstan etkilenip etkilenmediğini anlamak ya da galvanizli sac levhadan farkını ay irdetmek için “Mıknatıs Deneyi” yapılmalıdır. Ayrıca çinko, çimento, yaş kireç, asitli su ve oksidasyondan da etkilenmekte ve zarar görmektedir.
Çinko levhaların numaralarına göre olması gereken kalınlık ve ağırlıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Çinko levhalar ya lehimle ya da kenet yapılarak birleştirilirler. Eğer lehimle birleştirme yapılıyorsa lehimin içerisinde % 33 kalay + % 67 kurşun bulunmalıdır. Lehim ek yerlerinde zaman zaman açılmaların olmaması için geniş yüzey birleşimlerinde “kenet” tercih edilmelidir.
Çatılarda uygulanan başlıca tenekecilik işleri şu 4 gurupta toplanmaktadır:

  1. Dereler
  2. Duvar ve baca dipleri
  3. Oluklar
  4. Borular

Etiketler/Genel: , , , ,

Yorumlar: Yorum Yok. İlk yorumu siz yapın

3.411 okunmuş

Cevap Yazın

İsim (Gerekli)

E-posta (Gerekli)

URI

Yorum