Palplanşlar

Çok akıcı ve yeraltı su seviyesi yüksek zeminleri desteklemek için uygulanan tahkimatlardır. Malzemelerine göre 3 guruba ayrılırlar:

 1. Ahşap Palplanşlar:
 2. Aralıksız düşey iksadaki gibi uygulanan ve kalaslardan perde şeklinde oluşturulan takviyeli sistemdir. Aşağıdaki şekillerde de görüldüğü gibi (Şekil);
  -Ya kalaslar yanyana tek sıra halinde zemine dik olarak .

  -Ya da birbirleri üzerine bindirme yaparak ve “U” demirinden bir başlıkla çakılır iki kavrama kirişi içerisine alınan palplanşlar zemine 1.5-2.0 m. de bir 25×25 cm. kesitli kılavuz dikmelerle çakılarak tutturulur.
  Genellikle kalas kalınlıkları 2.00 m. boy için 6 cm. 3.00 m. boy için 8 cm. 4.00-6.00 m. boy için de 10 cm.den az olmamalıdır. Genişlikler 20-30 cm. arasında alınmalıdır..

 3. Çelik Palplanşlar
  Daha büyük ve seri tahkim işlerinde ve birden fazla kullanımı sağlamak üzere şekilleri aşağıda verilen geçmeli ve çelik profil kesitli değişik form ve ölçülerde palplanş sistemidir (Şekil IV.5).
 4. Betonarme Palplanşlar
  Çok derin ve büyük tahkim işlerinde uygulanan 10-25 cm. kalınlığında 30-60 cm. genişliğinde ve 12.00 m. ye kadar uzunlukta yapılabilen yaklaşık 400 dozlu betonarme palplanş sistemidir. Kazık palplanşlar şekilde de görüldüğü gibi üst uçlarından çelik başlık ve alt uçlarından çelik çarıkla takviye edilirler (Şekil IV.6).

Etiketler/Genel: , ,

Yorumlar: Bir yorum

13.356 okunmuş

Benzer Yazılar:

 • Bulunamadı

Cevap Yazın

İsim (Gerekli)

E-posta (Gerekli)

URI

Yorum