Islak hacimlerin inşaat aşamasında yalıtımı

Islak hacimler genellikle seramik ile kaplanır. Ancak seramikler su geçirimsiz olsalar da, tek başlarına su yalıtımı sağlamazlar. Seramik derzleri, suyun geçişi açısından risk oluşturan bölgelerdir. Duvarların birbiri ile ve duvarların zeminle birleştiği köşelerde genellikle su geçişini kolaylaştıran çatlaklar oluşur. Tesisat boruları veya su giderleri gibi özel noktalarda da durum aynıdır. Islak hacimlerden su sızması alt katlarda veya yan odalarda hasara neden olur. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey, ıslak hacimlerin inşaat aşamasında sıva filesi ve yalıtıma uyumlu giderler kullanılarak yalıtılmasıdır.

Su yalıtımı sıva filesi  resim

Tesviye şapı yapıldıktan sonra köşeler pahlanmalıdır. Beton yüzeyler suya iyice doyurulduktan sonra düşük devirli matkap ile şerbet haline getirilen çimento esaslı elastik su geçirmez yalıtım malzemesi fırça ile zemine ve gerekli yüksekliğe kadar duvarlara sürülür:

Yalıtım malzemesinin hazırlanması resim

Çimento esaslı su yalıtım malzemesi henüz yaş iken alkali dayanımlı sıva filesi şerbetin içine bastırılır. İlk kat kuru-yaş duruma geldiğinde ikinci kat çimento esaslı elastik su geçirmez yalıtım malzemesi sürülür ve yalıtım tamamlanır.

Zemine yalıtım malzemesi sürülmesi resim