Çalışma Tezgâh ve Sehpaları

Tanım
Projede istenilen şekliyle, yapı elemanı içerisine ( kolon, kiriş vb ) konacak betonarme demirinin şekillendirilmesi ve birleştirilmesi için kullanılırlar. Bunlara çalışma tezgah ve sehpaları denir.

Çalışma Tezgâh ve Sehpa Çeşitleri

Etriye Yapma Tezgâhı

Kişinin rahat çalışabileceği ( 100 cm -110 cm ) yükseklikte olmalıdır. Hazırlanacak malzemelerin uygun sayıda konacak genişlikte ( 300 cm * 60 cm ) olmalıdır. Etriye yapma aparatı 10 luk çivi ile tezğaha sabitlenir.

Etriye yapma tezgâhı resim

Kolon Demirlerini Birleştirme Sehpası

Çalışanın çalışabileceği uygun ( 110 cm -120 cm ) yükseklikte olmalıdır. Üzerine konacak demirleri taşıyabilecek sağlamlıkta olmalıdır.Hazırlanan iki ayak düz demir ile birbirine bağlanmalıdır.

Kolon yapma (kolon demirlerini birleştirme ) sehpası resim

Çalışma Tezgâh ve Sehpaları Kullanma Kuralları

Eldiveninizi ellerinize takınız.
Etriye yapma aparatını tezgaha sabitleyiniz.
Daha önce projedeki ölçüsüne uygun kesilen demirleri tezgahdaki boş alana, etriye aparatının çalışmasını engellemeyecek şekilde ve uygun sayıda koyunuz.
Demirlerin kıvrılacak yerlerini, projedeki ölçülerine göre tebeşirle markalayınız.( etriye ölçülerine göre –kısa kenar ve uzun kenar için – etriye aparatının kıvırma agzından başlamak üzere ölçüler alınarak,tezgaha bu ölçülere göre çivi çakılarakda yapılabilir.)
Etriye yapma aparatına demirleri markalanan noktaya göre yerleştiriniz ve kıvırınız / bükünüz.
Bükme işleminde istenilen açılara dikkat ediniz. (Betonarme demirlerinde
genelde 45° ve 90° kullanılmaktadır.)
Kullandığınız aletleri temizleyiniz.