Alçıpan Yer Döşeme Yapma İşlem Basamakları

Yüzey teşhisini yapınız

Bu işlem sırasında uygulaması yapılacak olan alçıpan yer döşemesinin ve asma kat yer döşemesinin nasıl bir döşemeye ve nasıl bir duvara montaj yapılacağını tespit ediniz. Döşeme (betonarme mi, ahşap mı, çelik mi) ve duvarın özelliğinin bilinmesi gerekir. Döşemede değişken yükseklikler var mı? Duvarda girinti çıkıntılar var mı, bunların tespitini yapınız.

Kot ve ölçüyü alınız

Bu işlem sırasında uygulaması yapılacak olan alçıpan yer döşemesinin tesviye betonu üzerine mi, yoksa bims üzerine mi yapılacak. Kullanılacak olan alçıpan normal mi, yalıtımlı mı, bunları önceden bilmek gerekir ve ona göre yer döşemesi kotu belirlenmelidir. Asma kat yer döşemesi yapılırken duvarlarda boyalı çırpı ipi ile alınan kot düzgün taşınmalıdır. Düzgün taşınmaz ise montaj sonrasında döşeme üzerinde eğrilik olabilir.

Taşıyıcı konstrüksiyonun montajını yapınız

Taşıyıcı konstrüksiyonun montajını yaparken önceden hazırlayacağız montaj planlarına ve alçıpan ile asma kat yer döşemesi yapımı iş sırasına uyunuz.

alçıpanların montajını yapınız

alçıpanların montajı yapılırken alçıpannın, tek katlı veya çift katlı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çift katlı ise alçıpan yapıştırıcısının düzgün sürülüp sürülmediğine ve alçıpanlar yerleştirilirken aralarında boşluk kalıp kalmadığına dikkat edilmelidir. Asma kat yer döşemesi yapılırken profiller arasına yerleştirilecek olan alçıpanların kesimi hassasiyetle yapılmalıdır.

Bakınız:

————————3.1.1. Alçıpan Yer Döşeme Yapma Tanımı
————————3.1.2. Alçıpan Yer Döşeme Yapma Çeşitleri
————————3.1.3. Alçıpan Yer Döşeme Yapma Kullanıldığı Yerler
————3.2. Alçıpan İle Yer Döşeme Yapma Kuralları
————3.3. Alçıpan ile Yer Döşemesi Yapmada İş Sırası
————————3.3.1. Alçıpan İle Tesviye Betonu Atılmış Döşeme Üzerine Yer Döşemesi Yapma İş Sırası
————————3.3.2. Asma Kata Uygulanan Yer Döşemesi Yapma İş Sırası
————3.4. Alçıpan ile Yer Döşemesi Yapılması
————————3.4.1. Alçıpan ile Tesviye Betonu Atılmış Yer Döşemesi Yapılması
————————3.4.2. Asma Kata Uygulanan Alçıpan Yer Döşemesi Yapılması