Alçıpan İle Yer Döşeme Yapma Kuralları

1 2Yazının Tamamı

Alçıpan ile yer döşeme yapma kuralları öncelikle yer döşeme yapacağımız yere hangi çeşit alçıpan kullanacağımızın tespitidir. Asma kata alçıpan ile yer döşemesi yapacaksak değişik özelliklerde alçıpan seçimi yapabiliriz. Metal iskeletin alt kısmında kalan asma tavan görünümünde olacak yere, normal asma tavanda kullanılan alçıpan, üst kısmında kalacak kısmına ise, yer döşemesi alçıpansı seçimi yapabiliriz. Piyasada üç çeşit yer döşeme alçıpansı bulunmaktadır. Bunlar;

Tek kat alçıpan

Piyasada D kalınlığı 18 mm olarak üretilmektedir. Uygulama esnasında yere çift kat şaşırtmalı olarak döşenir:
Tek katlı alçıpan resim

Çift katlı alçıpan

Piyasada D kalınlıkları değişken çift katlı alçıpanlar bulunmaktadır. Bunun nedeni ise iki ayrı D kalınlıktaki alçıpanın fabrikalarda birleştirilmesi sonucu oluşmaktadır. Örneğin 10 mm kalınlığındaki bir alçıpan ile 15 mm kalınlığındaki bir alçıpannın birleştirilmesi sonucu 25 mm kalınlığında bir yer döşeme alçıpansı elde ederiz:

Çift katlı alçıpan resim

Çift katlı kompozit alçıpan

Özellikleri çift katlı alçıpan ile aynıdır. Ek olarak fabrikalarda alçıpanın altına birleştirilmiş olarak sese ve ısıya karşı yalıtım sağlayan malzeme birleşik olarak imal edilir. 10 mm kalınlığında taş yünü, kaşe taş yünü (kaşe: keçe şeklinde sıkıştırılmış) yalıtım malzemesi olarak ilave edilir. En çok alttan ısıtmalı yerlerde tercih edilir. D yüksekliği artmış olur:

Çift katlı kompozit alçıpan resim

Alçı levha seçimini yaptıktan sonra uygulama yapacağımız yerin ana şemasını çizmemiz gerekir. Montaj esnasında kılavuzluk yapacak olan bir çizimdir. Bu çizimle malzeme sarfiyatını en aza indirebiliriz.
Yapılacak olan asma tavanda ne kadar yardımcı malzeme kullanacağımızı bilmemiz gerekir.

1 2Yazının Tamamı

11 of 2