Alçıpan ile Duvar Giydirme Yapma Kuralları

Alçı levha ile giydirme duvar yapma kuralları, öncelikle giydirme duvar yapacağımız yerin özelliklerini bilmekle başlar. Uygulama yapacağımız yer kuru mu nemli mi, su alma ihtimali var mı veya yakınında bir ocak veya soba kalorifer kazanı gibi dış etkenlerin olup olmadığını bilmemiz gerekir. Buna göre alçı levha seçimi yapmamız gerekir. Piyasada 4 çeşit alçı levha bulunmaktadır. Bunlar,

Standart alçıpan:

Nefes alan bir malzeme olduğundan nemi dengeleyerek sağlıklı bir ortam oluşturur. Yalıtım malzemeleriyle kullanıldığında ses ve ısı yalıtımında etkili bir artış sağlar.

Suya dayanımlı alçıpan:

Standart alçı levhanın özelliklerini taşır. DIN (Almanya inşaat standardı) 18180’e göre Suya dayanımı fazladır. Ağırlığının %10’u kadar su emme özelliğine sahiptir.


Yangına dayanımlı alçıpan
:

Standart alçı levhanın özelliklerini taşır. Yangına karşı dayanımı fazladır. TS 1263 de belirlenen standartlara göre B1 sınıf zor alevlenici bir yapı malzemesidir. Direk aleve maruz kaldığında DIN 18180’e göre 20 dakikadan fazla dayanma süresi vardır.
Yangına ve suya dayanımlı alçıpan:  Suya dayanımlı ve yangına dayanımlı alçı levhaların özelliklerini bir arada içerir.

Bunun yanı sıra yukarıda özellikleri yazılı olan alçı levhaların göze hoş görünmesi amacıyla fabrikalarda desenli olarak üretilenleri de vardır:

Desenli alçıpan resim

Alçı levha seçimini yaptıktan sonra uygulama yapacağımız yerin ana şemasını çizmemiz gerekir. Bu bize, montaj esnasında kılavuzluk yapacak olan bir çizimdir. Bu çizimle malzeme sarfiyatını en aza indirebiliriz. Alçı levha ile giydirme duvar yapmada kullanılacak olan yardımcı malzemeleri bilmemiz gerekir. Yapılacak olan giydirme duvarda ne kadar yardımcı malzeme kullanacağımızı hesaplamamız gerekir. Yardımcı malzemeler yapılacak olan giydirme duvarın özelliğine göre değişir. Duvara metal iskelet mi yapılacak yoksa alçı yapıştırma mı yapılacak ona göre yardımcı malzemeleri seçeriz.

METAL İSKELETLİ GİYDİRME DUVAR YARDIMCI MALZEMELERİ

Giydirme duvar yardımcı malzemeleri resim

AHŞAP İSKELETLİ GİYDİRME DUVAR YARDIMCI MALZEMELERİ

Giydirme duvar yardımcı malzemeleri resim

Verdiğimiz yardımcı malzemeler metal iskeletli ve alçı yapıştırmalı giydirme duvarın alçıpan kaplama sırasında kullanılmaktadır.

Alçıpan duvar yardımcı malzemeleri resim

1. Alçı levha
2. TU profili
3. TC profili
4. Ses yalıtım bandı
5. Dübel vida
6. Agraf
7. Borazan vida
8. Derz bandı
9. Derz dolgu alçısı
10. Yalıtım malzemesi
11. Delikli köşe profili

———————————

Alçıpan yapıştırmalı giydirme duvar yardımcı malzemeleri1. Alçı levha
2. Yapıştırma alçısı
3. Derz Bandı
4. Derz dolgu alçısı

Alçı levha ile giydirme duvar yapılmasında uyulması gereken bazı sınır değer ölçüleri vardır. Bu sınır değer ölçüleri yapacağımız giydirme duvarın metal iskeletinin emniyet sınırları içinde kalarak alçı levha montajında veya daha sonra deforme olmaması, dışarı ve içe doğru eğilmemesi ve göçmelere sebep olmaması için uyulması gereken en önemli
kurallardır. Bunlar;

METAL İSKELETLİ GİYDİRME DUVAR SINIR DEĞERLERİ

Metal iskeletli giydirme duvar sınırları resim

Metal iskeletli giydirme duvar sınırları resim