Asma Kata Uygulanan Alçıpan Yer Döşemesi Yapılması

1 2 3Yazının Tamamı

Asma kata uygulanan yer döşemelerinin uygulaması asma tavan ile alçıpan yapımı ile benzerlik göstermektedir. Asma kata uygulanan alçıpan yer döşemesinde taşıyıcı sistemin hem altına hem üstüne alçıpan uygulaması yapılmaktadır. Ses ve ısıya karşı yüksek derecede yalıtım sağlar.

Asma kat alçıpan uygulaması resim

Asma Kat Kotunun Belirlenmesi

Asma kat kotu belirlenirken yapılacak olan asma kat döşemesinin yüksekliği asma katta istenen temiz kat yüksekliğinin dışında tutulmalıdır. İstenen yükseklik döşemeden veya tavandan ölçülerek duvara işaretlenir. İşaretler boyalı çırpı ipi yardımı ile duvarın dört tarafına taşınır. Çırpı ipi ile duvarın dört tarafına kot taşınmazsa montaj sırasında asma kat döşemesi ve alt tavanında göze hoş gelmeyen bozukluklar oluşabilir.

Ahşap Kirişlerin Yerleştirilmesi

Ahşap kirişler belirli bir düzen dahilinde yerleştirilmelidir. Ahşap kirişlerin aks aralıkları 40 – 50 cm veya en fazla 60 cm olmalıdır. Asma katta taşıtılacak yük fazla ise belirli noktalara ek ahşap kirişler atılabilir. Ahşap kirişler, döşeme üzeri kotunda kesilmiş, dübel ve vida ile duvara montajı yapılmış ahşap kolonların üzerine, vida ve agraflarla monte edilir. Ahşap kirişlerin üzerine monte edilecek olan elastik profil veya TC profil yerleştirilir. TC profiller ahşap üzerine agraflar ile bağlanır.

1 2 3Yazının Tamamı

11 of 3

Cevap Yazın

İsim (Gerekli)

E-posta (Gerekli)

URI

Yorum