Alçıpan ile Asma Tavan Yapma İş Sırası

Alçı levha ile asma tavan yapmada belirli bir iş sırasına uymak zorundayız. Alçı levha ile asma tavan yapımı birbirini takip eden iş sıralarından oluşmaktadır. Ana profilleri takmadan tali profilleri yerleştiremeyiz. Askı çubuklarını tavana sabitlemeden ana profilleri bağlayamayız veya tali profilleri takmadan alçı levhaların montajı yapamayız.

Yukarıda saydığımız bazı örnekleri göz önüne alırsak, alçı levha ile asma tavan yapmada iş sırasına harfiyen uymak zorundayız. Bu iş sırasına başlamadan önce ilk yapmamız gereken iş, ne kadar malzeme kullanacağımızı hesaplamaktır. Bunun için de malzeme analizi yapmamız gerekir. Verilen malzeme analizi tablosunda 1 m² asma tavan yapımı için kullanılan ve 50 m² asma tavan için kullanılan malzeme analizi yapılmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta 1 m² için çıkarılan analiz 50 ile çarpılmıştır.

Alçıpan mazleme analizi

Yukarıda verilen ölçülerde hesaplama esnasında %5 malzemenin fire vereceği hesaba katılmıştır. Alçı levha ile asma tavan yapılacak yerin m² olarak alanı hesaplanarak yukarıdaki tablodan yardım alınarak hesaplama yapılabilir.

Kullanacağımız malzeme miktarını hesapladıktan sonra alçı levha (alçıpan) ile asma tavan yapım sırasını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Asma tavan kotunun belirlenmesi
U- Profillerin sabitlenmesi
Askı çubuklarının konumunun belirlenmesi
Çelik dübel yerlerinin belirlenmesi
Askı çubuklarının konumunun belirlenmesi
Ek askı çubukları atılacaksa onların konumunun belirlenmesi
Çelik dübellerin sabitlenmesi
Askı çubuklarının boyunun belirlenmesi
Askı çubuklarının takılması
Askı maşalarının takılması
Ana – profillerin takılması
Ana –profillerin ekleme parçalarının takılması
Tali – profillerin aralıklarının belirlenmesi
Tali – profillerin konumu
Tali – profillerin sabitlenmesi
Tali – profillerin ekleme parçalarının takılması
Alçı levhaların kesilmesi
Yalıtım malzemesinin döşenmesi
Alçı levhaları vidalama ile montajının yapılması
Derz bandı ile derzlerin kapatılması
Derz dolgu alçısı ile derzlerin doldurulması

Yukarıda verilen maddeler, iş sırasına göre verilmiştir. İş sırasında değişiklikler yapıldığı zaman montaj esnasında zorluklar ve olumsuzluklar meydana gelir.