Alçı Levha ile Asma Tavan Yapma Kuralları

1 2Yazının Tamamı

Alçı levha ile asma tavan yapma kuralları öncelikle, asma tavan yapacağımız yerin özelliklerini bilmekle başlar. Uygulama yapacağımız yerin kuru veya nemli olması, su alabilme ihtimali veya yakınında bir ocak veya soba kalorifer kazanı gibi dış etkenlerin olup olmadığını bilmemiz gerekir. Buna göre alçı levha seçimi yapmamız gerekir. Piyasada 4 çeşit alçı levha bulunmaktadır. Bunlar:

Standart alçı levha: Nefes alan bir malzeme olduğundan nemi dengeleyerek sağlıklı bir ortam oluşturur. Yalıtım malzemeleriyle kullanıldığında ses ve ısı yalıtımında etkili bir artış sağlar.

Suya dayanımlı alçı levha: Standart alçı levhanın özelliklerini taşır. DIN (Almanya inşaat standardı) 18180’e göre suya dayanımı fazladır. Ağırlığının % 10’u kadar su emme özelliğine sahiptir.

Yangına dayanımlı alçı levha: Standart alçı levhanın özelliklerini taşır. Yangına karşı dayanımı fazladır. TS 1263 de belirlenen standartlara göre B1 sınıf zor alevlenici bir yapı malzemesidir. Direk aleve maruz kaldığında DIN 18180’e göre 20 dakikadan fazla dayanma süresi vardır.

Yangına ve suya dayanımlı alçı levha: Suya dayanımlı ve yangına dayanımlı alçı levhaların özelliklerini bir arada içerir.

1 2Yazının Tamamı

11 of 2
  • » Asma Tavan Ana Profillerin Ekleme Parçası | İnşaat Bölümü Ders Arşivi
    Eylül 7th, 2010 at 23:36

    […] Yardımcı malzemeler tablosundan hatırlayacağımız gibi profil L boyları 3 m’dir. 3 m’yi geçen asma tavanlarda Ana profiller ekleme parçası ile birbirlerine eklenirler. Ekleme parçaları iki ana profilin kanallarınlar geçirilerek monte edilir. Ana profillerin beraber çalışmalarını sağlarlar: […]

  • mehmet
    Haziran 30th, 2012 at 01:40

    siteniz çok güzel ve gerçeten değerli bilgiler var fakat ben kendim evime alçıpan panelleri yapmak istiyorum bu işin ustası değilim fakat yapacağıma inanıyorum.alçıpanın hangi yüzeyi altta kalacak hangi yüzeyi alçı yapılacak bununla ilgili bir yazı göremedim acab bu konuda bilgi verirmisiniz teşekkür ederim

Cevap Yazın

İsim (Gerekli)

E-posta (Gerekli)

URI

Yorum